Створення ілюстрації до літературного твору як спосіб розвитку творчої компетенції учнів в умовах малокомплектної школи
Автор: Юлія Сергієнко
Анотація: у дослідженні йдеться про основні підходи до створення авторської асоціативної ілюстрації до літературного твору шкільної програми зі світової та української літератур, що забезпечує гармонійну цілісність сприйняття читачем візуального й літературного образу, наведено зразки створених дітьми ілюстрацій до вивчених творів та деякі обрані автором методи створення асоціативних ілюстрацій.

            Створення ілюстрацій до класичної чи сучасної художньої літератури – дуже складний процес, який вимагає не тільки наявності таланту живописця, але й інших якостей. Ступінь складності зростає, коли ми говоримо про створення ілюстрації до шкільних творів самими учнями. Ілюстрація до художнього літературного твору професійним ілюстратором виконує завдання додатка до  сюжету автора різними побутовими або історичними деталями, допомоги читачеві в орієнтуванні у відповідному творі, створення первинного враження про книгу і т.д. У випадку учнівської ілюстрації говоримо про забезпеченість  гармонійної цілісності сприйняття дитиною візуального і літературного образу, що є одиницею вивчення художнього твору.
            Деякі науковці  доводять, що створити якісну і відповідну ілюстрацію до класичного художнього літературного твору може тільки художник, який живе в той же час, що й автор. З цієї причини часто нові видання класики передруковують зі старими ілюстраціями, але цього не варто робити, адже практика художнього ілюстрування кожної епохи дає приклади більш доцільних ілюстрацій за ідейно-художніми якостями. Дитина – індикатор сучасності.  Кожна епоха народжує нове трактування і розуміння форми, тому сучасний школяр-читач, який бере в руки твір класичної літератури, вимагає від художника сучасної ілюстрації, яка є актуальною і співзвучною часу.
            Робота в школі доводить, що  у підвищенні ефективності навчання світової та української  літератур велику допомогу вчителеві може дати саме ілюстративна  наочність. Візуальні засоби  навчання – це синтез достовірно наукового викладу фактів з елементами мистецтва
Актуальність  даного дослідження полягає в тому, що основне завдання сучасної літературної освіти це формування уважного читача з розвинутими творчими, розумовими, пізнавальними здібностями, який у процесі роботи над твором  зможе максимально наблизитись до авторського задуму, готовий до критичної, виваженої оцінки, обстоювання власної думки, при цьому врівноваживши у своїй свідомості інші точки зору на предмет обговорення.
Об’єкт дослідження: розвиток читацьких інтересів на уроках української та світової літератур.  Предмет дослідження – створення ілюстрації до художнього твору. Дане дослідження  спрямоване на те, щоб показати всі етапи вивчення художнього твору на уроках української та світової літератур, розглянути ілюстративні види та шляхи аналізу художнього твору  й практичне застосування на своїх уроках.  Щоб сформувати у школярів читацьку компетенцію, необхідно вирішити багато завдань (зацікавлення учнів читанням, розвиток інтересу для постійного читання, вибір літератури, створення належних психолого-педагогічних умов для сприйняття твору тощо), а створення ілюстрації на уроках літератури може займати різну позицію. Говоримо про те, що така робота може проводитись як  на етапі актуалізації знань, так і на етапі закріплення навчального матеріалу. Широкий спектр застосування такої роботи дозволяє учителеві варіювати на уроці час та форми діяльності. Окрім цього такий вид діяльності дає змогу  працювати над постійним удосконаленням естетичного смаку школярів.
Отже, методика проведення занять з ілюстративного малювання.
Ілюстративне малювання може бути частиною вивчення літературного твору – це виконання малюнків до літературних творів, тобто малюнків, що пояснюють певний текст. У п’ятих класах літературними творами є оповідання,  казки, байки, вірші, пісні, загадки. Твір для ілюстрування повинен бути добре знайомим усім дітям, уже прочитаним і прокоментованим разом з учителем. Найчастіше я це роблю за допомогою питань, діти відповідають на них, пригадують послідовність подій, найцікавіші моменти твору. Добре замість питань показати кілька ілюстрацій в тій послідовності, в якій відбуваються події. Вони відтворюють в пам’яті дітей зміст твору, допомагають знайти найбільш характерні моменти ілюстрування. Велике значення мають репродукції з ілюстрацій чи казкових картинок, але треба вчителю пам’ятати, що залишати їх під час малювання перед очима дітей не можна, бо ілюстрування зведеться до звичайного змальовування, не дасть дітям обдумати і створити свою власну композицію. Репродукції і ілюстрації, які є в книжках, слід аналізувати, розкривати їх цінність в доступній для дітей формі. При цьому чітко визначити, що подана ілюстрація – чужа, а їм треба створити свою. Важливо поставити дітям запитання: «Хто з героїв тобі сподобався? Чому?», «Як би ти зобразив цього героя? Які кольори ти обрав би для його зображення? Чому» тощо.
Під час вивчення байок  та казок діти полюбляють зображувати звірів. Думаю, вчителеві необхідно показати учням, як правильно їх малювати. Для того, щоб продемонструвати, як виглядають звірі, можна використовувати зоологічні таблиці, опудала звірів, птахів. При ілюструванні казок чи байок вчителю необхідно звертати увагу на те, що тварини наділені людськими якостями, вони розмовляють, ходять один до одного в гості, їдять, тобто виконують всі дії, які виконують люди, і переживають ті самі почуття, які переживають люди. Це можуть бути як погані риси характеру, так і хороші. Наприклад, хитрість Лисички можна зобразити звуженими очима, страх Вовка – великими круглими очима. Вчитель в ході  аналізу твору обговорює з дітьми, як можна зобразити «позитивних» героїв (яскравими кольорами, усміхненими, ніжними) і як -  «негативних» (темними кольорами, великі зуби, кігті).
Створення ілюстрації до художнього твору – яскравий приклад роботи з обдарованою дитиною. 
            
  






Немає коментарів:

Дописати коментар