РОЗВИТОК І САМОРЕАЛІЗАЦІЯ ТВОРЧОЇ ОСОБИСТОСТІ В ПОЗАКЛАСНІЙ РОБОТІ З ОБДАРОВАНИМИ ДІТЬМИ
Буряк Ольга Борисівна
Анотація
      Робота містить матеріали, які знайомлять з діяльністю гуртка «Юні журналісти» при Катеринівській ЗШ І-ІІІ ступенів. Залучення учнів до позакласної роботи є одним зі шляхів розвитку та самореалізації творчої особистості, розширення обсягу знань допрофесійної підготовки, вирішення особистих проблем спілкування з однолітками, змістовної організації вільного часу, формування основних компетенцій, яких вимагає від своїх громадян сучасне суспільство.
       Призначено для творчих вчителів, представників шкільного самоврядування, юних кореспондентів.

Збільшення потоку інформації, захоплення дітей  інформаційними технологіями, але водночас зниження інтересу до читання, літературної та публіцистичної творчості – все це стало поштовхом до започаткування в Катеринівській школі організації та діяльності роботи гуртка «Юні журналісти».

    Заняття журналістикою вирішує одне з головних завдань виховання — розвиток і самореалізацію творчої особистості.

Робота гуртка сприяє:  
       реалізації на практиці права дитини на вільне висловлювання;
       вироблення у дітей чіткої соціальної позиції;
       розширює знання молоді з громадянської освіти
       розвиває навички критичного та  нестандартного мислення;
       розвиває творчі здібності та вміння викладати свої думки в письмовій формі;
       розвивати  дизайнерські, художні, організаторські, товариські якості;
       розвиває навички планування та роботи в команді;
       виховує активну життєву позицію.[5, стр.6]
 На заняттях вивчається не тільки  теорія, гуртківці  займаються і практичною роботою: пишуть  репортажі, новини, замітки, беруть один в одного інтерв'ю, займаються ораторською майстерністю.  Заняття в гуртку «Юний журналіст» розвивають фантазію, пам'ять, психологічні навички, комунікабельність, вміння орієнтуватися в будь-якій ситуації, підвищують грамотність.

Результатом плідної  праці гуртківців  є щомісячний випуск шкільної газети «Katershool@rambler.ru». Назва газети дублює веб-адресу шкільного сайту,  тим самим рекламуючи його. На сторінках газети публікуються самі гуртківці та творчо-обдаровані учні школи, теми статей різноманітні: зі шкільного життя, про видатних людей України, пам’ятні події, популярністю користуються рубрики «Тема номера», «Цікаві факти», «Посміхнись», «Шкільні новини», «Наша гордість», «Знайомий незнайомець». 
Однією з цікавих форм роботи стали інтерв'ю з колишніми випускниками, з гостями школи, з новими вчителями.
На заняттях учні разом обирають теми своїх матеріалів, дають поради один одному, висловлюють власні думки щодо майбутніх статей.

Ще одним видом діяльності гуртківців стало знімання відеороликів. Спочатку був створений дебютний відеофільм у вигляді інтерв'ю під час проведення тижня «Ми за здоровий спосіб життя». Це активізувало учнів школи, сприяло виробленню свідомого ставлення до соціальних проблем суспільства, а також грамотному висловленню власної думки. Згодом з'явилися нові ідеї: відеофільми-привітання з 8 Березня, з закінченням навчального року, фільм про випускників «Один день із життя нашого класу».

Стало зрозуміло, що робота гуртківців не обмежується тільки заняттями та підготовкою випуска шкільної газети. Тому в 2013/2014 н.р. гурток «Юні журналісти» займається за програмою «Медіакультура», яка дає можливість ознайомити школярів із специфікою та особливостями функціонування в соціумі сучасних засобів масової інформації і комунікації – друкованих видань, фотографії, звукозапису, телебачення, відео, комп’ютерних технологій, зокрема ІНТЕРНЕТ. [8, стр.3] А це стимулює використовувати отримані знання і вміння у навчально-пізнавальній діяльності, а також під час змістовного дозвілля.

Прагнення самореалізації творчої особистості дало поштовх до ще одного виду діяльності – це організація та проведення позакласних заходів різних напрямків. Гуртківцями  започаткована шкільна гуморина, проведені спортивні змагання зі STREET WORKOUT, готується мистецька акція до всесвітнього дня поезії.
Всі форми роботи мають спільну мету: згуртувати колектив; навчити дитину застосовувати отримані знання, вміння та навички на практиці; вміти ефективно спілкуватися, а також  розвивати інтелектуально-творчий потенціал кожного гуртківця; створювати в освітньому просторі закладу умови для реалізації творчих якостей особистості; виявляти талановитих дітей; сприяти самореалізації творчих здібностей, самовизначенню, самовираженню.
Творчим кредо гуртківців став вислів Омара Хайяма
"Хай кожна мить, що в вічність промайне,
Тебе вщасливлює, бо головне,
Що нам дається тут, - життя: пильнуй же!
Як ти захочеш, так воно й мине".

Бібліографія

2.     http://www.feb-web.ru Літературна енциклопедія
3.     http://www.pedsovet.orgпро журналістику
4.     http://www.school-szvestia.ru – «Школа журналістики»
7.     Журналистика в школе. 8-11 классы: программа, материалы к занятиям/ авт.сост. Н.А.Спирина.- Волгоград: Учитель, 2009. – 207с.
8.     Програма «Медіакультура». Масол Л.М.
Програми для творчих об’єднань позашкільних і загальноосвітніх навчальних закладів (укл. Павлова Л.М.), Антей – 2005.
9.     Шкільна журналістика. Факультативний курс для профільної школи// К.: Шкільний світ, 2009.-128с.
10.            Яроха І.А. «Вчимося писати інтервю (нетрадиційне заняття)».  (Методичні рекомендації на допомогу  керівникам гуртків позашкільних навчальних закладів.) – Деражня, 2012. – 11 с.










Немає коментарів:

Дописати коментар